Lipno nad Vltavou, VIVA Lipno 

Aneb abrakadabra, z rekreačního areálu bytová výstavba. Projekt situovaný přímo na břehu jezera má zabrat cca 5 ha lesa (který již byl z větší části vykácen) a mělo by zde stát 25 objektů, wellness, restaurace a 3 mola pro lodě a jachty. Finálně má areál zabrat asi 11 ha a nachází se na úzkém pruhu mezi jezerem a silnicí.

Vyhýbání se posouzení vlivů na životní prostředí.

Dotčené pozemky: č. 246/73, 246/69, 246/66, 246/59, 246/1, 246/72, 246/71, 246/70, 246/67, 246/65, 246/64, 246/63, 246/61, 246/60, 246/57, 246/22 a 601/1 se nacházejí v k.ú. Lipno nad Vltavou.

Projekt, který byl původně propagovaný jako rekreační resort, byl zpracovaný firmou ACREA Ateliér (investor Nemomax Lipno a.s.). Vzhledem k jeho rozsahu a umístění by měly být plně posouzeny jeho vlivy na životní prostředí). K jeho posouzení však nikdy nedošlo. Proč?

Nejprve Krajský úřad vydal dne 6.1.2021 vyjádření, že záměr, který mu byl doručen pod názvem "VIVA Lipno – bytový komplex" je podlimitním záměrem a posouzení vlivů na životní prostředí nepodléhá. A to přes to, že byl na internetu inzerován jako rekreační resort (viz přílohy). Pokud by se totiž jednalo o rekreační areál, posouzen by být musel. Podle zákona č. 100/2001 Sb., přílohy č. 1 by měly být posuzovány vlivy na životní prostředí u rekreačních a sportovních areálů vně sídelních oblastí na ploše od stanoveného limitu 1 ha nebo 100 lůžek.

Ovšem dne 2.7.2021 obdržel Krajský úřad tentokrát od stavebního úřadu z Vyššího Brodu kvůli nesrovnalostem v informacích žádost o součinnost ve věci řízení o vydání rozhodnutí o umístění stavby. K této žádosti byla přiložena projektová dokumentace. Ovšem tato dokumentace řešila "návrh nového rekreačního resortu pro bydlení Viva Lipno". Krajský úřad se tedy vyjádřil dne 15.7.2021, že záměr naplňuje dikci zákona "Rekreační a sportovní areály vně sídelních oblastí na ploše od stanoveného limitu (1 ha) a ubytovací zařízení vně sídelních oblastí s kapacitou od stanoveného limitu (100 lůžek) a měl by být tudíž posouzen z hlediska vlivů na životní prostředí.

22.10.2021 obdržel orgán EIA Krajského úřadu žádost o vyjádření k projektové dokumentaci opět pod názvem "VIVA Lipno – bytový komplex" se stejným počtem budov i vybavení, s celkovou zastavěnou plochou cca 9 ha, s celkem 25 budovami (odhad cca 300 nových lůžek), 3 mola, 2 bazény vnitřní, jeden venkovní, restaurace, recepce, 76 parkovacích míst u domů, 179 na parkovištích. V žádosti se tvrdí, že se bude jednat o objekty k trvalému bydlení, a výstavba bude sloužit ke každodennímu životu lidí z obce. Na základě tohoto tvrzení Krajský úřad rozhodl o tom, že záměr tedy podléhat posouzení vlivů na životní prostředí podléhat nebude.

Právní názor: "Pojem "rekreační areál" ve smyslu bodu 116 Přílohy č. 1 má svůj vlastní, samostatný význam, který je třeba vykládat a chápat materiálně (tzn. podle toho, k čemu bude komplex či areál skutečně užíván) a nikoli formálně (tzn. podle toho, jak jej investor označí a prezentuje či dokonce jak ho formálně povolí stavební úřady). Je tomu tak proto, že tento český zákonný pojem provádí obdobný evropský právní pojem podle Přílohy II bodu 12 písm. c) směrnice EU 2011/92/EU: "Rekreační osady a hotelové komplexy vně městských oblastí a přidružená zařízení". Význam pojmu "rekreační areál" je proto nezávislý na tom, zda a jak investor formálně označí a prezentuje jednotlivé stavby, které jsou součástí areálu. A je dokonce nezávislý i na tom, zda stavební úřad formálně v územním či stavebním řízení vymezí účel jednotlivých staveb, tedy i například jako stavby pro bydlení. Jinak řečeno, z hlediska bodu 116 Přílohy č. 1 může jít o "rekreační areál", ačkoli jeho dílčí stavby jsou povoleny jako stavby pro bydlení. Z hlediska bodu 116 Přílohy č. 1 je totiž rozhodující skutečný účel či funkce, nikoli účel formální, deklarovaný."

Vykácení lesa a soudní spor

Všechny pozemky, na kterých se má stavět, jsou pozemky lesními. Na začátku roku 2023 byly vykáceny téměř všechny starší stromy, a tím původní les na dotčených pozemcích v podstatě zmizel. Vzhledem k rozsahu kácení jsme se domnívali, že se jedná o kácení v souvislosti s plánovanou výstavbou a pojali jsme podezření, že se mohlo jednat o nepovolené kácení. Krajský úřad, Odbor životního prostředí původně nesouhlasil s územním rozhodnutím, které by mělo dopad na 5 ha lesního pozemku. Když si majitel pozemků podal druhou žádost, Krajský úřad v ČB neodpověděl včas, a tak získal majitel souhlas tzv. fikcí, tedy podle principu "mlčení je souhlas".

Pátrali jsme dále. Poslali jsme dotazy s žádostí o informace na ČIŽP a na obec Lipno nad Vltavou. Zjistili jsme, že rozsáhlé kácení bylo provedeno na základě schváleného Lesního a hospodářského plánu. Ten jsme ale nemohli získat, neboť se jedná o dokument soukromé firmy (Nemomax).

O kácení jsme informovali na naší facebookové stránce. Původně jsme nevěděli, kdo dal ke kácení pokyn, ale dělníci, kteří kácení prováděli, nám sdělili, že kácení provádí pro pana Kratochvíla. Proto jsme tuto informaci ve facebookovém příspěvku uvedli. U soudu pak tvrdil pan majitel firmy Nemomax, že k danému kácení dal pokyn on sám. Dotčené dělníky nicméně soud k výslechu nepředvolal.

Ať už bylo kácení prováděno z jakéhokoliv důvodu, podrobili bychom ho kritice. Záměry, které vyžadují rozsáhlé kácení (VIVA Lipno – 5 ha lesa, dva plánované záměry na budování nových sjezdových tratí Skiareálem Lipno – dohromady až 20 ha lesa) nepovažujeme za odpovědné podnikání, které bere ohled na životní prostředí a jsme přesvědčeni, že není ve veřejném zájmu. (tohle můžete případně použít jako můj citát).

Výsledky našeho průběžného pátrání (poslali jsme dotazy s žádostí o informace na ČIŽP, a Lipno nad Vltavou) jsme vkládali do komentářů pod příspěvek. Jsme tudíž přesvědčeni, že jsme postupovali, jak nejlépe jsme mohli. Při dalším zkoumání jsme zjistili, že byly pokáceny i stromy na přilehlém pozemku 601/2, který patří Povodí Vltavy. K tomuto kácení skutečně žádné povolení vydané nebylo a bylo tudíž skutečně provedeno nezákonně. Bohužel nám bylo Českou inspekcí pro životní prostředí sděleno, že neví, kdo toto nepovolené kácení provedl a nejsou schopni to zjistit.

Soud se rozhodl vyhovět žalobci, panu Kratochvílovi, a uložil spolku omluvit se a uhradit náhradu za utrpěnou újmu ve výši 150.000,- Kč. Domníváme se, že nebylo objasněno, za který výrok konkrétně se máme omluvit, a že újma prokázána nebyla. Proto jsme se odvolali. Dotčený příspěvek byl na facebooku 1 týden propagován a 94x sdílen.

Spolek Lipensko pro život je neziskovou organizací, která nemá žádné garantované příjmy a svou činnost financuje výhradně z darů lidí, kteří chtějí podpořit snahu o ochranu přírody na Lipensku, případně z menších grantů Nadace VIA. Uvedené rozhodnutí soudu je pro spolek likvidační. Můžeme se domnívat, že to bylo také cílem žalobce, neboť se spolek účastní nejen dalších návazných řízení v případě záměru VIVA Lipno a také řízení týkající se vybudování nových sjezdových tratí ve Skiareálu Lipno, jehož je majitelem.

Výhrady spolku k záměru VIVA Lipno

Kromě jiných negativních vlivů ovlivní tento projekt také život chráněných živočichů, kteří v místě žijí. Proto musel investor nechat v rámci probíhajícího územního a stavebního řízení vyhotovit biologické hodnocení. Chráněné druhy zde byly zjištěny a v současné době probíhá řízení o povolení výjimky z chráněných druhů podle § 56 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Je krutým paradoxem, že realizace tohoto projektu by znamenala narušení rekreační funkce stávající cyklostezky, jejíž uživatelé by místo přírodního prostředí projížděli zastavěnou krajinou městského typu, a definitivní znehodnocení celého pobřežního pásu od přehradní hráze až téměř po hranici katastru sousedního Frymburka souvislou zástavbou.

Domníváme se, že existující výstavba na levém břehu je již nyní maximálně intenzivní a významně ovlivňuje stanoviště vhodná pro břehové porosty, které příznivě ovlivňují kvalitu vody. Podporu a zachování funkčního litorálu (břehových porostů) nám ukládá i směrnice o vodách (SMĚRNICE 2000/60/es Evropského parlamentu).

Zachování lesa na březích Lipna je velmi důležité. Les je nejen velmi významným krajinným prvkem, které je nutné chránit, ale ovlivňuje kvalitu vody. Lesy fungují jako přirozený filtr, zachycují nečistoty a živiny z okolní půdy před tím, než se dostanou do jezera. Kořenové systémy stromů pomáhají stabilizovat půdu a snižují erozi, čímž brání zanášení jezera sedimenty. Stromy poskytují stín, který pomáhá udržovat nižší teplotu vody, což je důležité pro mnoho vodních organismů. Přechodné zóny mezi vodou a lesem jsou bohaté na biodiverzitu a poskytují habitat pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Slouží jako biokoridory pro pohyb živočichů. Kořenové systémy stromů pak zpevňují břehy a brání jejich erozi vlivem vln a proudů. Lesy kolem jezer pomáhají udržovat vlhkost v okolí a vytvářejí specifické mikroklima. Důležitá je také podpora vodního cyklu. Lesy pomáhají udržovat stabilní hladinu vody v jezeře tím, že regulují odtok a podporují vsakování vody. Zachování lesů na březích jezer je tedy klíčové pro udržení zdravých vodních ekosystémů a okolní krajiny.

V neposlední řadě dojde realizací záměru k omezení přístupu veřejnosti k břehovým oblastem jezera a dojde k výraznému zvýšení hustoty dopravy.

Na výřezu z katastrální mapy vidíte dotčený břeh Lipna odsouzený k zastavění. Druhá fotografie je ilustrativní z husté zástavby v obci Lipno nad Vltavou.

Souřadnice: 48.6348950N, 14.1851442E (https://mapy.cz/s/pakezulape)

Domníváme se, že se bytové domy a rodinné domy nebudou využívat k bydlení, ale k rekreaci, a že další výstavba podobných rekreačních rezortů na lesní půdě není ve veřejném zájmu. Záměr byl na internetu prezentován i s velkými moly pro jachty, a tedy jako typický rekreační resort. Lipno nad Vltavou se opakovaně ocitá na nejvyšších příčkách v počtu dostavěných kolaudovaných bytů, ale počet obyvatel prakticky stagnuje. V Lipně nad Vltavou jsou více než 3/4 bytů neobydlené a jsou užívány k rekreaci.

https://nasregion.cz/nejvice-novych-bytu-na-jihu-cech-vzniklo-v-ceskych-budejovicich-383576/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/regiony-zpravy-jihocesky-kraj-nejintenzivnejsi-bytova-vystavba-na-jihu-cech-je-v-lipne-nad-vltavou-210661

V roce 2022 se byty v JH kraji stavěly nejintenzivněji v Lipně nad Vltavou, kde jich bylo dokončeno 78, tedy více než v třicetitisícovém Táboře. 2018 až 2022 vzniklo v Lipně celkem 253 nových bytů, ale počet obyvatel vzrostl jen o 11 obyvatel (z 653 na 664 obyvatel). 

Aktuální vývoj

Leden 2025 Nejvyšší správní soud rozhodl, že projekt musí nejprve projít řádným procesem posouzení vlivů na životní prostředí ve zjišťovacím řízení