Za udržitelný rozvoj a regulaci developerské výstavby na Lipensku

Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním.

Vážení,

my, obyvatelé trvale žijící na Lipensku, chataři a chalupáři, majitelé a provozovatelé místních provozoven a turisté z celé České republiky, se obáváme dopadů rozsáhlé rekreační výstavby plánované v blízkém okolí lipenské vodní nádrže. Jsou zde připravovány desítky projektů se značným celkovým záborem volné krajiny. Naše obavy se týkají negativních kumulativních vlivů těchto záměrů na lipenskou krajinu, její přírodu a vodu.

Krajský úřad v Českých Budějovicích zahájil v roce 2023 zpracování "Studie stavu a návrhu řešení pro vodní nádrž Lipno" na základě naší první petice "Za záchranu jihočeského moře". Výsledky této studie ale mají být k dispozici až v roce 2026! Zavádění příslušných ochranných opatření pak bude probíhat další roky. Mezitím bude beze změny pokračovat intenzivní výstavba dle stávajících územních plánů, které nejsou v souladu s udržitelným rozvojem LipenskaHrozí, že postupně dojde k rozsáhlé a nevratné devastaci jedinečné krajiny a přírody a zhoršení kvality vody v jezeře. Tedy toho, co zájemce o trvalé či rekreační bydlení a ostatní návštěvníky na Lipno přivádí. V budoucnu může být proto ohrožen i samotný turismus.

Naléhavost řešení této závažné situace je umocněna tím, že negativní dopady neregulované výstavby jsou znásobeny probíhající klimatickou změnou. Zastavování volné krajiny významně omezuje její schopnost absorbovat a zadržovat vodu, což zvyšuje rizika povodní a sucha. Současně redukce zelených ploch snižuje přirozené ochlazování prostředí, čímž se vytváří tzv. efekt tepelného ostrova. Navíc, rostoucí teploty vody urychlují růst sinic a prohlubují znečištění vodních zdrojů. Odpovědnost za udržitelný rozvoj a adaptaci krajiny na klimatickou změnu leží primárně na bedrech místních a krajských samospráv. Je alarmující, že v současnosti ani jeden územní plán na Lipensku, ani zásady územního rozvoje nejsou na tuto kritickou situaci adekvátně připraveny. Tato skutečnost podtrhuje urgentní potřebu přehodnocení a aktualizace územně plánovacích dokumentů s ohledem na současné  environmentální výzvy.

My, níže podepsaní, proto:

  1. Požadujeme provedení komplexního hodnocení vlivů plánované výstavby a vymezených zastavitelných ploch v územních plánech na životní prostředí (SEA) pro celé "Lipensko" (katastry Horní Planá, Nová Pec, Černá v Pošumaví, Frymburk, Přední Výtoň, Lipno nad Vltavou a Loučovice) a vypracování plánu udržitelného rozvoje Lipenska, které se stanou podkladem pro úpravu územních plánů lipenských obcí.
  2. Požadujeme dočasné pozastavení rozsáhlé výstavby na Lipensku a okamžité zavedení preventivního opatření, například v podobě plošné stavební uzávěry pro zastavitelné plochy ve volné krajině určené k rekreaci nebo bydlení, až do doby dokončení aktualizace územních plánů výše uvedených obcí a do doby jejich uvedení do souladu se zásadami udržitelného rozvoje dle bodu 1.
  3. Žádáme zastupitelstvo Jihočeského kraje, aby schválilo zapracování Adaptační strategie Jihočeského kraje na klimatickou změnu do Zásad územního rozvoje kraje, a zajistilo vznik "Fondu Jihočeského kraje na podporu udržitelného rozvoje", ze kterého budou moci obce v celém kraji financovat úpravy územních plánů a realizovat opatření potřebná pro jejich zajištění.

Lipensko pro život, z.s. Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním.

Petiční výbor:

  • Ing. Pavla Setničková Nováková, předsedkyně spolku Lipensko pro život, z.s, Hůrka 112, Horní Planá, zástupce petičního výboru
  • PhDr. Vladislav Smolka, Ph.D., Šumava Ne Na Prodej, z.s., 382 79 Frymburk 133
  • Mgr. Dana Kuchtová, spolupředsedkyně KO Jihočeského kraje Strany zelených, Soukenická 37, 381 01 Český Krumlov